Blog
Blog o Wschodzie i bezpieczeństwie energetycznym
Piotr.Maciazek
Piotr.Maciazek piotrmaciazek.pl
0 obserwujących 26 notek 269972 odsłony
Piotr.Maciazek, 5 czerwca 2013 r.

Walka o polskie Azoty wkracza w nowy etap

Sobotni wywiad Wiaczesława Mosze Kantora dla TVP Info to zapowiedź wielkiej rosyjskiej ofensywy, która ma doprowadzić do przejęcia polskich Azotów. Stawką w tej grze są polskie łupki i olbrzymie pieniądze.

Dlaczego Wiaczesław Kantor udzielił wywiadu programowi „Studio Wschód", w którym miałem przyjemność brać udział w sobotę? Najprostszą odpowiedź na to pytanie serwuje nam cytowany przez rosyjską agencję Regnum analityk Lukas Prokopjuk: „Ci, którzy znają Kantora mówią o jego dwóch wyjątkowych cechach- dalekowzroczności i wytrwałości". Charakteryzują one również Rosję a więc kraj, w którym znajduje się centrala Acronu, z którego pochodzą członkowie Rady Dyrektorów i Zarządu tej spółki. W tym kontekście nie powinna nas dziwić wczorajsza reakcja Walentyny Matwijenko, przewodniczącej Rady Federacji Rosyjskiej, która poruszyła kwestię „politycznych barier dla rosyjskich inwestorów zainteresowanych zakładami azotowymi w Tarnowie" na spotkaniu z marszałkiem Senatu RP Bogdanem Borusewiczem w Niżnym Nowogrodzie.

Zobacz także: Przejęcie polskich Azotów przez Acron umożliwi mu rozpoczęcie europejskiej ekspansji opartej na tanim rosyjskim gazie

Interesy Rosji i Mosze się zazębiają- chodzi w nich o duże pieniądze i polski gaz łupkowy, o osiągnięcie celów biznesowych i politycznych. Acron chce wejść na rynki UE, wbrew temu co usłyszeliśmy na antenie TVP Info posiada tam bowiem jedynie spółki logistyczne i handlowe. Nie ma na terenie Wspólnoty zakładu produkcyjnego, cóż dopiero tej wielkości co polskie Azoty. W przypadku ich przejęcia firma zarządzana przez Kantora z łatwością zawojowałaby cały stary kontynent dzięki dostawom taniego gazu ze Wschodu. Niejasna struktura właścicielska Acronu rozproszona od Cypru, po Brytyjskie Wyspy Dziewicze i Stany Zjednoczone pozwoliłaby ominąć restrykcje nałożone na rosyjskie firmy azotowe. Nawet po wejściu Rosji do Światowej Organizacji Handlu muszą one bowiem sprzedawać swoje wyroby na terenie UE z uwzględnieniem rynkowych cen gazu. Tak więc Mosze zarobiłby krocie, a Moskwa storpedowałaby przy okazji polskie łupki.

Więcej moich komentarzy na Facebooku. Dołącz do ponad 2600 czytelników

Piotr A. Maciążek podczas programu, w którym wyemitowano wywiad z Wiaczesławem Kantorem- fot. TVP Info

Piotr A. Maciążek podczas programu, w którym wyemitowano wywiad z Wiaczesławem Kantorem- fot. TVP Info

Co ciekawe o powyższym scenariuszu w jawny sposób informują rosyjskie media. W Regnum.ru możemy wprost przeczytać o „Tarnowie jako przyczółku do europejskiej ekspansji Acronu dzięki dostępowi do tańszych surowców". Nie mają one jednak szans przebicia się do opinii publicznej w Rzeczpospolitej. Służy temu m.in. wywiad Kantora w TVP Info, który można określić jako dezinformację na masową skalę. Jej elementem jest m.in. wrzutka o rzekomym lobbingu Jana Krzysztofa Bieleckiego. Zdefiniuje -a właściwie spersonalizuje- ona na dłuższy czas aktywność polskich mediów i komentatorów w sprawie Azotów przyczyniając się do spłaszczenia tematu. Tymczasem w ślad za Matwijenko Rosja podejmie wyrafinowaną i zmasowaną ofensywę, by je przejąć. Tym razem nie będzie jej już charakteryzowała skrytość i delikatność, której owocem były zmyślnie skonstruowane struktury kapitałowe i przyjaciele dający dostęp do ucha premiera. Zostaną podjęte działania o wiele poważniejsze od uderzeń wymierzonych w ludzi Platformy Obywatelskiej (Bielecki), od zapowiedzi pogorszenia relacji z Rosją („chyba nie chciałby pan powrotu do przeszłości, panie Tusk?"), czy nagonki związanej z rzekomym polskim antysemityzmem.

Tekst ukazał się pierwotnie na Defence24.pl pierwszym polskim serwisie poruszającym kompleksowo tematykę bezpieczeństwa.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Uwaga! Zmieniliśmy sposób komentowania, ale nadal możesz przeczytać stare komentarze do tego wpisu.

Zobacz komentarze

Tematy w dziale